Aké mikrofóny kúpiť?
Už ste sa niekedy zamýšľali nad tým, prečo niekoho počuť cez reproduktory viac a niekoho menej? Veľa krát za to môžu práve nevhodne použité mikrofóny. Poďme si teda povedať, kedy aký použiť.
Mikrofóny vo všeobecnosti delíme do rôznych skupín podľa spôsobu ich výroby, podľa ich konštrukcie či podľa ich jednotlivých parametrov. Práve vďaka nim často vieme určiť, ktorý mikrofón bude vhodný pre sólistu či sólistku, a ktorý je lepšie použiť pre zbor.
Pozor! Článok je len krátkym zhrnutím hlavných vlastností a parametrov, podľa ktorých ľahšie vyberiete sólové alebo zborové mikrofóny. Kvôli existencii veľkého množstva mikrofónov nie je možné venovať sa v jednom článku všetkým druhom.
Srdcová a guľová smerová charakteristika
Intenzita a spôsob snímania zvukov z okolia určuje takzvaná smerová charakteristika mikrofónu. Vďaka nej vieme určiť, či je mikrofón vhodnejší pre sólistu (a zachytáva iba zvuky z blízkeho okolia) alebo je mikrofón určený skôr pre zborové zoskupenia (pretože sníma zvuk z celého okolia mikrofónu).
Všesmerová (guľová) charakteristika
Jednou zo základných charakteristík pri speváckych mikrofónoch je všesmerová charakteristika, vďaka ktorej mikrofón zachytáva zvuky z celého svojho okolia, teda zo všetkých smerov. Práve preto sú mikrofóny s guľovou charakteristikou najvhodnejšie pre zborové zoskupenia. Problém pri týchto mikrofónoch je v ich citlivosti na spätnú väzbu, preto buďte veľmi opatrní, keď ich budete rozkladať na stage či do štúdia a pri nazvučovaní ich rozloženie obozretne otestujte.
Kardiodiná(srdcová) charakteristika
Pokiaľ chcete, aby nebolo vďaka mikrofónu z reproduktorov počuť iné zvuky, ako spev, určite siahnite po mikrofónoch so srdcovou, teda kardiodinou charakteristikou. Takýto mikrofón sníma zvuky iba z prednej časti a poväčšine len z blízkosti. Navyše nemá silnú spätnú väzbu ani s odposluchmi ani s ostatnými mikrofónmi (samozrejme, v prípade, že spevák s mikrofónom správne zaobchádza, neotáča ho hlavou dole a podobne). Ako ste už určite vytušili, mikrofóny s kardioidnou charakteristikou sú vhodné najmä na sólový spev.
Statické mikrofóny a mikrofóny do ruky
Jednou z dôležitých vlastností „mikrákov“ pre sólistov je aj schopnosť nezachytávať zvuk, ktorý vzniká pri pohybe ruky po tele mikrofónu. Takúto vlastnosť majú tzv. handky, ktoré budete určite potrebovať, ak budete chcieť, aby sa spevák pohyboval po pódiu – ak, samozrejme, nechcete, aby reproduktory vydávali piskľavé a šušťavé zvuky, ktoré by vďaka štúdiovým mikrofónom po ich chytení do rúk vznikli.