Aj vy sa snažíte naučiť sa hrať na gitare sami? Vedeli ste o tom, že správnym postojom pri hraní a správnym držaním rúk môžete predísť zbytočným zdravotným problém? Ak nie, tak už viete. A keď budete čítať ďalej, dozviete sa 5 najčastejších chýb, ktorým by ste sa mali pri hre na gitare vyvarovať.

Pri hraní a gitare je, okrem iného, dôležitý aj postoj a držanie rúk. Pozrite sa s nami na 5 najčastejších chýb a skoncujte s nimi hneď teraz.

Chyba: palec ľavej ruky vytŕča nad krk, resp. hmatník gitary

Ako je to správne: palec ľavej ruky by mal byť opretý na zadnej časti krku gitary, približne v jeho strede. Palec by pritom na krk nemal priveľmi tlačiť. Jeho úlohou je len jemné pridržiavanie krku gitary na správnom mieste.

Zdroj: Hudební nástroje melodyshop.cz

Chyba: kostičky na prstoch, pritláčajúcich struny na hmatník, sa prehýbajú smerom dnu

Ako je to správne: fyziologicky správne držanie ruky vždy vychádza z prstov zovretých do dlane. To znamená, že by mali byť prsty na pražce pritláčané stredmi ich brušiek, a to kolmo na strunu. Vtedy by sa mali kostičky jednotlivých prstov krásne ohnúť do najmenej bolestivej polohy – do tvaru päste.

Chyba: medzi hmatníkom a vnútrom dlane nie je žiadny priestor

Ako je to správne: ľavá ruka by mala byť od krku gitary mierne vzdialená, aby netlmila zvuk krajných strún. Ako pomôcku si možno predstaviť, že medzi dlaňou ľavej ruky a krkom (resp. hmatníkom gitary) musí byť priestor o veľkosti pingpongovej loptičky.

Chyba: medzi predlaktím pravej ruky a telom gitary nie je žiadny priestor

Ako je to správne: podobne, ako vo vyššie uvedenej chybe, aj tu je potrebné, aby bola ruka od gitary kúsok vzdialená. Opäť tu platí dobrá pomôcka s guličkou. Tento krát si však nepredstavujte pingpongovú ale tenisovú loptičku, ktorá by sa vám mala medzi  predlaktie pravej ruky a medzi telo gitary krásne vmestiť.

Chyba: ohnutý chrbát pri hre

Ako je to správne: to určite tušíte. Rovnako ako pri iných činnostiach, aj pri hre na gitare hrozí, že pri nesprávnom sedení časom prídu bolesti a zdravotné problémy. Preto je potrebné sedieť alebo stáť pri hre na gitare s vystretým chrbtom.

Ak ste aj vy v našom zozname našli chyby, ktoré pri hre na gitare bežne robíte, odporúčame vám, aby ste sa ešte dnes začali učiť, ako ich odstrániť. Verte či nie, ale váš organizmus sa vám časom odmení.

Taktiež si pozrite: Kytary od Melodyshop.cz

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *