Celý život sme obklopení hudbou a nástrojmi, ktoré ju vytvárajú. Aj ľudia s menej rozvinutým hudobným sluchom dokážu rozoznať nástroje ako klavír, gitara alebo bicie nástroje. Trošku pokročilejší hudobníci dokážu rozoznať  basu od klarinetu a flauty.

V tomto článku vám však chcem predstaviť 3 bizarné hudobné nástroje, o ktorých ste pravdepodobne ešte nepočuli. 

Badgermin

Názov vám nič nehovorí? Skúsim vám to v krátkosti vysvetliť. Slovo sa skladá z Badger a Theremin. Badger znamená jazvec a theremin je elektrický hudobný nástroj, ktorý je ovládaný bez dotyku hudobníka. V skratke, ide o hudobný nástroj uložený vnútri mŕtveho jazveca. Hoci to znie naozaj bizarne, boli by ste prekvapený, aký pekný zvuk vie tento čudný nástroj vytvoriť.

Oktobas

Tento názov už neznie tak neznámo a možno vám aj niečo pripomína – kontrabas. Chcela by som vám však predstaviť jeho 3, 48 metrového brata, ktorý ma paradoxne len tri struny. Kvôli nadpriemernej veľkosti nástroja sa skomplikovalo jeho ovládanie a preto sa pri hraní používajú pedále. Ako to však s obrovskými predmetmi býva, nenájdete ich na svete veľa. Ak by ste sa teda chceli na oktobas pozrieť naživo, nájdete ich len v múzeu v Paríži a ešte na pár miestach na svete. 

The Great Stalacpipe Organ

V doslovnom preklade z angličtiny – Veľký kvapľový orgán. Áno, čítate správne, kvapľový. Tento fenomenálny kúsok, nachádzajúci sa v jaskyni vo Virgínii v USA, využíva silu prírody, na tvorenie hudby. Princíp je takýto: Na stalaktity sa klepe gumovými paličkami, ktoré sú pripevnené ku konzole, pripomínajúcej orgán. Jeden z populárnych príbehov o vynáleze organu hovorí, že vynálezca dostal nápad, keď jeho syn udrel hlavu o jeden zo stalaktitov a z jaskyne sa ozvalo tiché vibrovanie. 
Či už ste o spomínaných nástrojoch počuli, alebo nie, rozhodne by ste si ich zvuk mali vypočuť. Keďže naživo je to takmer nemožné, odporúčam vám zapnúť svoje HI-FI reproduktory, zavrieť oči a nechať hudbu, nech hovorí sama za seba.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *